Tahin susamın değişik yöntemlerle öğütülmesiyle elde edilen koyu renkli yüksek kalorili içeren bir besin türüdür. Daha çok kış aylarında pekmez ve balla tüketilen tahin, vücudun direncini artırarak grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda korunma imkânı sağlar. E, C ve B vitaminlerini bolca ihtiva etmektedir. Hücrenin yapısal olarak dostu olarak kabul edilen tahin, uygun koşullarda muhafaza edilmesi halinde bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.

Orta Asya’da yaşayan Türk topluluklarından bu yana Türk mutfağının ayrılmaz ikilisi tahin ve pekmezin birçok kültürel tatlı ve geleneksel beslenme kültürünün bir parçası olduğu bilinmekte ve gün geçtikçe popülerliği artmaktadır.

Soğuk havalarda daha yaygın olarak tüketilen tahin, vücut ısısını artırarak kış hastalıklarına karşı önleyici etki yapar. Vücut direncini artırıcı özelliği, hastalık döneminin hızlı ve etkili atlatılma imkânı sağlar. Pekmez ve tahin bir arada tüketildiğinde hastalıklara karşı tam bir siper görevi görmektedir.

Tahin kahvaltılık olarak kullanılmasının yanında yemek ve mezelerde sos olarak kullanılmakta ve anti oksidan özelliği toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. Hücre yapısını koruma etkisi ise kanserli hücrelere karşı adeta bir savaşçı gibi aktif rol almasını sağlamaktadır.

% 100 susamdan üretilen tahin, yüksek kalsiyum oranı ile kemiklerin korunmasında son derece etkilidir. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde de etkili olmaktadır. Kalsiyum miktarının fazla olması gelişme çağındaki çocukların kemik gelişiminde çok faydalıdır.