Sofralık Yeşil Zeytin

Yaz aylarında zeytinlerin olgunlaşması ile birlikte toplanması ve kış aylarına hazırlanması süreci başlayacaktır. Bu süreçte tek tek zeytinlerin toplanması ve kışa hazırlanması için çeşitli işlemlerden geçirilmesi maalesef ki günümüzde her insanın yapabileceği bir iş değildir. Çünkü zahmetli olmasının yanında aynı zamanda çok fazla da zaman isteyen bir iştir. Zeytinler maalesef ki turşu ya da salça gibi kısa sürede hazırlanmazlar. Bir zeytinin yeterince olması ve sofraya koyulacak kadar hazır hale gelmesi için kısa aralıklarla kontrol edilerek ekşisine, tuzuna ve içerisindeki su oranına bakmak gerekecektir. Aksi takdirde bu malzemelerden birinin bile birazcık eksik kalması demek kurmuş olduğunuz zeytinlerin tamamen çürümesine neden olacaktır. Zeytin kolay kurulamayan, kolayca çürümeye neden olabilen bir besindir. Bunun için sağlıklı bir şekilde bu işi gerçekten yapan kişilerden edinilmelidir.

Sofralık Yeşil Zeytin 2

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin toplandıktan sonra bir süre bekletilmeli ve yağını çıkarmak için hazırlanmalıdır. Aslında kurulan zeytinlerin yağı çıkarılmaz ve bu sayede daha uzun süre dayanmaları sağlanır. Ama ağaçtan toplanan zeytin aşırı yağlı olduğunda acımsı bir tat verecektir. Bu da yemekte güçlük demektir. Özellikle yeşil zeytin içerisinde bu acılık daha fazla hissedileceğinden mutlaka fazla yağı alınmalıdır. Bu işlem zeytinlerin tek tek bir miktar ezilmesi ile mümkündür. Zeytinler birazcık ezilir ya da kesikler yardımıyla acı yağı akıtılır ve suda bekletilir. Bu esnada çürüme acemilerin en sık karşılaştığı olaydır. Acısı alınan zeytinler limon ve tuz ile kurularak olana kadar kontrol edilir. Zeytinler tam olgunlaşıncaya kadar mutlaka kontrol edilmeli ve eksilen malzemeleri içerisine eklenmelidir. İlk kurum aşamasında zeytinin tuzunu ya da limonunu koyduğunuzdan emin olabilirsiniz, ama zamanla malzemeler yenilenmezse bu zeytinler maalesef ki çürür. Yukarıda anlatıldığı gibi zeytin kurmak hiç de kolay değildir. Ama marketlerde çok fazla fabrika yapımı satılır ki kesinlikle almanız ve kullanmanız tavsiye edilmez. Özellikle yeşil zeytini mümkün olduğu sürece doğal olarak yapılmış halinde tüketmeniz önemlidir.

Doğal Yeşil Zeytine Ulaşmak İçin

Doğal yollarla kurulmuş, fabrikasyon üretiminden uzak olan yeşil zeytin almak için en önemli şey güvenilir bir yer bulmaktır. Doğal olarak kendi üretimlerini sizlere sunan Mehmet GALİP, zeytin işinde de oldukça iddialıdır. Zeytinlerinin kalitesini görmek için 0532 740 06 45 numaralı hattın Watsapp bölümünden iletişim kurarak kendisine ulaşabilirsiniz. Yalnızca zeytin değil reçel, pekmez, ev yapımı mantı gibi daha birçok ürünün de siparişini bu numaradan verebileceksiniz.

Yoruma kapalı.