Küşlemeci Mehmet Usta

Gurme Gözüyle Küşlemeci Mehmet Usta

Gazianteplilerin ve artık neredeyse tüm Türkiye’nin tanıdığı Küşlemeci Mehmet Usta olarak bilinen Mehmet Kör, 1972 yılında kebap ustası olarak piyasaya girdi.

Küşlemeci Mehmet Usta8
Küşlemeci Mehmet Usta

Bilhassa küşleme denilen etin en özel yerinden alınıp damak zevkimize sunulan kebap çeşidi ile Küşlemeci Mehmet Usta’nın şöhreti Gaziantep sınırlarının dışına taştı.

Küşlemeci Mehmet Usta’nın oğlu 2. kuşaktan Yunus Usta, babasından öğrendiği lezzet sırlarıyla aynı yoldan bu lezzet bayrağını babasıyla birlikte taşımaya devam ediyor.

Küşlemeci Mehmet Usta’nın en çok sevilen Kebap Çeşitleri

  • Acılı ve Sade Küşleme Çeşitleri
  • Acılı ve Sade Kuşbaşı Çeşitleri
  • Acılı ve Sade Kıyma Çeşitleri
  • Simit Kebabı
  • Tavuk Şiş Kebabı
  • Yunus Usta’nın Speciali
  • özel sos ve baharatlı salata

ANKARA ÜMİTKÖY Küşlemeci Mehmet Usta

Gaziantep’te nerede ne yenir diye sorulunca ilk akla gelen Küşlemeci Mehmet Usta’da Küşleme dir. işte bu lezzet kısa bir süre önce 30 Ocak 2016 tarihinde Ankara Ümitköy de Ankara’lı lezzetseverlerin de beğenisine sunuldu.

Bizde GurmeGözüyle.COM ekibi olarak Küşlemeci Mehmet Usta Ankara tesisinde birbirinden güzel lezzetleri tattık ve aşağıda detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Küşlemeci Mehmet Usta Ümitköy Ankara
Küşlemeci Mehmet Usta Ümitköy Ankara

Küşleme Nedir?

Küşleme yaklaşık 9 aylık bir kuzudan 150-300 gr arasında çıkan özel bir et. Dolayısıyla nadir bulunan ve bilinen bir lezzet. Bu az bulunan etten damak tadına düşkün olanlara muhteşem lezzetler sunmaktalar. Küşleme için en fazla 9 aylık kuzuları tercih ediliyormuş.

Yunus Ustayla konuştuğumuzda bu kadar meşhur olmalarının nedeninin; malzemelerin büyük çoğunluğunun Gaziantep’ten temin etmeleri olduğunu ifade ettiler. Ayrıca bazı lezzetleri de en kaliteli ve meşhur oldukları bölgelerden sipariş verdiklerini ifade ettiler.

Yağlı Parça ve Küşleme

Küşlemeci Mehmet Usta Tanıtım Videosu

Aşağıdaki videoda Küşlemeci Mehmet Usta’nın kendi ağzından tanıtımını bulacaksınız. Kısa videoda bir tarihe şahitlik edeceksiniz.

Küşlemeci Mehmet Usta Mönüsü

Mönüde; küşleme, simit kebabı, kuşbaşı, acılı/sade altın vuruş, yağlı parça (20 gün sadece tuzda 0 (Sıfır) derecede bekletilerek marine edilmiş özel bir parça), tavuk yer almakta. Tavuk da kuzu eti tercih etmeyenler için menüye eklenmiş. En azından gelen grubun içerisinde kuzu eti tercih etmeyen olursa bir alternatif olur diye, mantıklı bir tercih.

Ürünlerinin tamamında kuzu eti kullanmaktalar. Normalde alışkın olmayanlara kuzu etinin kokusu biraz ağır gelebilir ama Küşlemeci Mehmet Usta da yediğimiz lezzetlerin kokusu gayet ayarında idi.

Karışık Kebap
Karışık Kebap

Bir kişilik menü ortalama 30-40 TL arasında, fiyatları bu özel lezzetlere göre gayet makul. Ayrıca kullanılan etler kuzu eti olduğundan fiyatları ucuz de denebilir.

Fındık Lahmacun
Fındık Lahmacun

Yemek öncesi kaşık salatası ve fındık lahmacunu ile yeşillikler geliyor. Bunlar ikram ve kaşık salatası gerçekten çok başarılı. Sırrını sorunca içinde kullandıkları sumağı Antep’ten, nar ekşisini Adıyaman’dan getirdiklerini ifade etti Yunus Usta.

Küşlemeci Mehmet Usta
Kaşık Salata

Kaşık Salatası

Tatlı olarak Katmer ve Havuç Dilimi Baklava bulunmakta. Tatlıları da günlük olarak Gaziantep’ten getirmekteler. Tatlılarını tatmadık çünkü küşleme, simit kebap, yağlı parça, altın vuruş ve diğer ikramlarla tıka basa doyduk. Artık onları da bir dahaki sefere tadar ve yazarız. Ama onlarda Gaziantep’ten geldiklerinden usta eller tarafından üretildiğinden, eminim onlar da oldukça lezzetlidir.

Havuç Dilimi

HAvuc-dilimi
Havuç Dilimi

Yunus usta lezzetlerinin sırrını şu özlü sözle açıklamakta; “Antep’te kediler bile kasaptır!”. Bu söz aslında lezzetlerinin tüm Türkiye’de de çok beğenilmesini özetlemekte.

Küşlemeci Mehmet Usta Ankara Adres:

Ümitköy 2432 Cadde 2494/3. Sk. No:6 06810 Yenimahalle/Ankara,Türkiye

Telefon: +90 312 236 3539

Küşlemeci Mehmet Usta Gaziantep Adres:

Alleben Mh., Kemal Köker Caddesi No:19 A,27500 Gaziantep, Türkiye

Telefon: +90 342 231 2000

Yoruma kapalı.