Konya’nın En İyi 5 Restoranı

Konya deyince aklımıza elbette etli ekmek geliyor. Konya ile etli ekmek özdeşleşmiş olsa da, Konya’da damaklara hitap eden başka lezzetlerde var. Bu yazımızda sizlere Konya’nın en iyi 5 restoranı’nı tanıtacağız.

Ali Baba Fırın Kebabı

Konya’ya yapmayı planladığım ziyaretten önce Konya’da doğma büyüme bir arkadaşımdan yemek yemek için bir yer önermesini istedim. Bu gelişimde etli ekmekten başka ne yiyebilirim diye sorduğumda arkadaşım Ali Baba fırın kebabında müthiş süt kuzusundan yapılmış fırın kebabını yememi tavsiye etti.

Anadolu’nun ovalarından getirilen yaylım süt kuzuları; fırın kebabı ustası tarafından gece taş fırına atılıyor. Minimum 3 saat pişen fırın kebabı sabah servis edilmek üzere fırından çıkarılıyor.

Muhteşem tırnak pidesinin üstüne konulan fırın kebabı tel tel olmuş fırın kebabı, yanında kuru soğan ve ayran ile servis ediliyor. Konya’nın en iyi 5 restoranı’ndan ilki olan Ali Baba fırın kebabına geldiğinizde unutmamanız gereken bir detay ise burada çatal, bıçak kullanılmadığı.

Yağlı, orta yağlı ve az yağlı olarak isteğinize göre verilen kebap damakta süper bir tat bırakıyor. Ben size incik kısmından orta yağlı 1.5 porsiyon kebap öneririm. Afiyet olsun.

Adres: Şemsitebrizi Mahallesi, Şeref Şirin Sk. 5-A, 42010 Karatay/Konya

Konya Çini Ali Baldan Köftecisi

Konya’nın en iyi 5 restoranı içerisinde olan diğer mekan Çini Ali Baldan köftecisi. Aziziye caddesindeki eski tellal pazarının içinde olan bu mekanda kuzu etine ve sadece tuz katılarak yapılan şiş köftesi dillere destan. 2-3 porsiyon şiş köfteyi rahat yiyebilirsiniz.

Yanında piyaz ve cacık istemeyi de unutmayın. Ayrıca ekmek tatlısını da yemenizi öneririm.

Adres: Şükran Mahallesi, İstanbul Caddesi Eski Tellal Pazarı İçi No:78, 42090 Karatay/Konya

Sema Lokantası

Konya da esnafın tarif ettiği bu mekan, Konya’da döner denilince akla gelen ilk mekan olan Sema lokantası, Konya’nın en iyi 5 lokantası listesinde de bu sayede yerini alıyor. Sema lokantasında döner parça etten yapılmakta. Kıymadan olan dönere göre daha lezzetli olan döner, ustasının elinde kurutmadan pişirilmesiyle efsane bir tada bürünüyor.

Salaş bir mekan olan Sema lokantası, ailenizle birlikte gelebileceğiniz eşsiz bir döner lokantası. Sema lokantasında yiyeceğiniz bol has tereyağlı iskender ise diğer iskender yapan yerlere fark atmakla birlikte, iskenderin anavatanı olan Bursa’daki lokantalarla yarışır.

Adres: Şemsitebrizi Mahallesi, İstanbul Cd. No:105, 42030 Karatay/Konya

Cemo Etli Ekmek

Daha önce yazdığımız Konya’daki en iyi 5 etli ekmekçinin arasında yer alan Cemo; Konya’nın en iyi 5 restoranı sıralamasında dördüncü yere sahip. Karamercan ailesi tarafında işletilen Cemo etli ekmek; Konya’daki 3 şubesiyle Türk ve yabancılara hizmet vermekte.

1985 yılında hizmete başlayan Cemo etliekmek değişmeyen kalitesi, her seferinde aynı güler yüzlü ve sıcak kanlı bir şekilde müşterileriyle ilgilenmekteler.

Bizim etli ekmek yemek için gittiğimiz ilk şubesi olan Nalçacı şubesi bahçe ve 2 katlı yemek salonuyla yaklaşık 100 kişiye hizmet veriyor. Etli ekmekle birlikte yanında söğüş ve salata getiriliyor. Ayranla birlikte güzel bir ikili olan etli ekmek, gevrekliği ve lezzetiyle yerli yabancı herkesin damak tadına uyuyor.

Cemo’da ayrıca ızgara çeşitleri bulunmakta. Ayrıca Konya’ya has kurutulmuş çiçek bamyadan yapılan bamya çorbasını da herkese tavsiye ediyoruz.

Adres: Feritpaşa Mahallesi, Ahmet Hilmi Nalçacı Cd. 2/C, 42060 Selçuklu/Konya

Kurucu Kazım

Kurucu Kazımağa’yı, Konya değil belki de Türkiye’de kuru fasulye yiyebileceğiniz en iyi mekan olarak söyleyebilirim. Tam bir esnaf lokantası olan Kurucu Kazımağa, 90 yaşına yaklaşmış Kazım ağa ve oğulları tarafından işletiliyor.

Bir tabak kuruyu, yanında pilav, kuru soğan ve ayran eşliğinde afiyetle yiyorsunuz. Samimi bir ortama sahip olan bu mekan yoğun olduğunda oturacak yer bulamayabiliyor ve sıra bekliyorsunuz. Ben size kavurma yemenizi de öneriyorum çünkü böyle bir lezzeti uzun zaman unutamayacaksınız. Bu mekanda Konya’nın en iyi 5 restoranı listesinde yerini böylece alıyor.

Adres: Sahibiata Mahallesi, Aşık Ömer Sk. 1/A, 42040 Meram/Konya

100%

Yazımız Faydalı Oldu Mu?

Yazımızın faydalı olup olmadığı konusunda oy vererek ve yorum yaparak bize yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede sizlere, daha geniş ve doğru bilgi sağlayabiliriz.

  • Yeterlilik
  • Güncellik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.