Konya’nın En İyi 5 Restoranı

Konya deyince aklımıza elbette etli ekmek geliyor. Konya ile etli ekmek özdeşleşmiş olsa da, Konya’da damaklara hitap eden başka lezzetlerde var. Bu yazımda sizlere Konya’da bulunan en iyi 5 restoranını tanıtacağım.

1. Alibaba Fırın Kebabı

Konya’ya yapmayı planladığım ziyaretten önce Konya’da doğma büyüme bir arkadaşımdan yemek yemek için bir yer önermesini istedim. Bu gelişimde etli ekmekten başka ne yiyebilirim diye sorduğumda arkadaşım Ali baba fırın kebabında müthiş süt kuzusundan yapılmış fırın kebabını yememi tavsiye etti. Anadolu’nun ovalarından getirilen yaylım süt kuzuları; fırın kebabı ustası tarafından gece taş fırına atılıyor. Minimum 3 saat pişen fırın kebabı sabah servis edilmek üzere fırından çıkarılıyor.

Ali-baba-firin-kebabi1
Alibaba Fırın Kebabı

Muhteşem tırnak pidesinin üstüne konulan fırın kebabı tel tel olmuş fırın kebabı, yanında kuru soğan ve ayran ile servis ediliyor. Alibaba fırın kebabına geldiğinizde unutmamanız gereken bir detay ise burda çatal, bıçak kullanılmadığı. Yağlı, orta yağlı ve az yağlı olarak isteğinize göre verilen kebap damakta süper bir tat bırakıyor. Ben size incik kısmından orta yağlı 1.5 porsiyon kebap öneririm. Afiyet olsun.

Adres: Şemsitebrizi, Şeref Şirin Sk. 5-A, 42010 Karatay/Konya

2. Konya Çini Ali Baldan Köftecisi

Konya’da en beğendiğim ikinci mekan çini ali baldan köftecisi. Aziziye caddesindeki eski tellal pazarının içinde olan bu mekanda kuzu etine ve sadece tuz katılarak yapılan şiş köftesi dillere destan. 2-3 porsiyon şiş köfteyi rahat yiyebilirsiniz.

konya-cini-ali-baldan-köftecisi
Konya Çini Ali Baldan Köftecisi

Yanında piyaz ve cacık istemeyi de unutmayın. Ayrıca ekmek tatlısını da yemenizi öneririm.

Adres: Aziziye Cad. (Türbe Cad.), 42020 Konya, Türkiye

3. Sema Lokantası

Konya da esnafın tarif ettiği bu mekan, Konya’ da döner denilince akla gelen ilk mekanmış. Sema lokantasında döner parça etten yapılmakta. Kıymadan olan dönere göre daha lezzetli olan döner, ustasının elinde kurutmadan pişirilmesiyle efsane bir tada bürünüyor.

konya-sema-lokantisi
Konya Sema Lokantası

Salaş bir mekan olan sema lokantası, ailenizle birlikte gelebileceğiniz eşsiz bir döner lokantası. Sema lokantasında yiyeceğiniz bol has tereyağlı iskender ise diğer iskender yapan yerlere fark atmakla birlikte, iskenderin anavatanı olan Bursa’daki lokantalarla yarışır.

Adres: İstanbul Cd. No:107 Karatay, Konya, Türkiye

4. Cemo Etli Ekmek

Daha önce yazdığım Konya’daki en iyi 5 etli ekmekçinin arasında yer alan Cemo; Konya’daki en iyi 5 restoran sıralamasında dördüncü yere sahip. Karamercan ailesi tarafında işletilen Cemo etli ekmek; konyadaki 3 şubesiyle Türk ve yabancılara hizmet vermekte. 1985 yılında hizmete başlayan Cemo etliekmek değişmeyen kalitesi, her seferinde aynı güleryüzlü ve sıcak kanlı bir şekilde müşterileriyke ilgilenmekteler.

Cemo Etli Ekmek
Cemo Etli Ekmek

Benim etli ekmek yemek için gittiğim ilk şubesi olan Nalçacı şubesi bahçe ve 2 katlı yemek salonuyla yaklaşık 100 kişiye hizmet veriyor. Etliekmekle birlikte yanında söğüş ve salata getiriliyor. Ayranla birlikte güzel bir ikili olan etliekmek, gevrekliği ve lezzetiyle yerli yabancı herkesin damak tadına uyuyor. Cemo da ayrıca ızgara çeşitleri bulunmakta. Ayrıca Konya’ya has kurutulmuş çiçek bamyadan yapılan bamya çorbasını da herkese tavsiye ediyorum.

Adres: Medrese Mahallesi Nalçacı Caddesi Karatay Sitesi Altı No: 2/C SELÇUKLU/KONYA

 5. Kurucu Kazım

Kurucu Kazım’ı, Konya değil belki de Türkiye’de kuru fasulye yiyebileceğiniz en iyi mekan olarak söyleyebilirim. Tam bir esnaf lokantası olan kurucu kazım, 90 yaşına yaklaşmış Kazım ağa ve oğulları tarafından işletiliyor.

Konya Kurucu Kazım
Konya Kurucu Kazım

Bir tabak kuruyu yanında pilav, kuru soğan ve ayran eşliğinde afiyetle yiyorsunuz. Samimi bir ortama sahip olan bu mekan yoğun olduğunda oturacak yer bulamayabiliyor ve sıra bekliyorsunuz. Ben size kavurma yemenizi de öneriyorum çünkü böyle bir lezzeti uzun zaman unutamayacaksınız.

Adres: Mimar Muzaffer Cd. Aşık Ömer Sk. No:1/B (Dershaneler Sokağı), Konya, Türkiye

Yoruma kapalı.