Konya’nın En İyi 5 Etli Ekmekçisi

Konya’da Nerelerde Etliekmek Yemeli?

Konya’daki en iyi 5 etliekmek restoranına değinmeden önce, etliekmeğin nasıl yapıldığıyla başlamak istiyorum. Etliekmek süt danasının kaburga kısmından alınan orta yağlı etin; soğan, domates ve maydonozla harmanlamasıyla oluşur. İnce hamuru taş fırında yakmadan pişirmesi de ustanın marifetine kalıyor.

1. CEMO ETLİEKMEK

Cemo Etliekmek
Cemo Etliekmek

Konya’da etliekmek denilince akla ilk olarak Cemo Etliekmek gelmektedir. Karamercan ailesi tarafından işletilen Cemo etliekmek; konyadaki 3 şubesiyle Türk ve yabancılara hizmet vermekte. 1985 yılında hizmete başlayan Cemo etliekmek değişmeyen kalitesi, her seferinde aynı güleryüzlü ve sıcak kanlı bir şekilde müşterileriyke ilgilenmekteler.

Cemo Etliekmek
Cemo Etliekmek

Benim etliekmek yemek için gittiğim ilk şubesi olan Nalçacı şubesi bahçe ve 2 katlı yemek salonuyla yaklaşık 100 kişiye hizmet veriyor. Etliekmekle birlikte yanında söğüş ve salata getiriliyor. Ayranla birlikte güzel bir ikili olan etliekmek, gevrekliği ve lezzetiyle yerli yabancı herkesin damak tadına uyuyor. Cemo da ayrıca ızgara çeşitleri bulunmakta. Ayrıca Konya’ya has kurutulmuş çiçek bamyadan yapılan bamya çorbasını da herkese tavsiye ediyorum.

Adres: Medrese Mahallesi Nalçacı Caddesi Karatay Sitesi Altı No: 2/C SELÇUKLU/KONYA 
Tel: 0332 235 40 16 – 0332 235 04 27

2. BOLU LOKANTASI

Mevlana Müzesini gezmeye gittiğimde esnaftan o civarlarda en iyi etliekmek yapan yeri sorduğumda cevabı Bolu Lokantasıydı. Etliekmek yemek için bir sonraki durağım Mevlana Müzesini gezdikten sonra Bolu lokantası oldu. Salaş bir mekan olan bolu lokantası bir aile işletmesi. 2 katlı yemek salonu olan Bolu lokantası Mevlana Müzesini gezmeye gelen yabancıların uğrak noktası. Ayrıca Konya Bedesten çarşı esnafınında uğrak noktası olan bolu lokantası, hakkını vererek bu işi yapıyor.

Bolu Lokantası
Bolu Lokantası

Bolu lokantasında etliekmek söğüş ve yayık ayran eşliğinde servis edilmekte. Ayrıca Bolu lokantasında bıçakarası ve mevlana böreği de yemenizi öneririm.

Adres: Aziziye Cd. No:27/B (Mevlana Cad.), Konya, Türkiye

3. HAVZAN ETLİEKMEK

Konya’da etliekmek severlerin diğer bir durağı ise Havzan Etliekmek. Emniyet Müdürlüğün karşısında bulunan şubesinde tavsiye üzerine etliekmek yemeye gittim. Geniş bahçesi ve geniş bir yemek salonu ile müşterilerine hizmet veren Havzan Etliekmek tahta üzerinde yaptıkları servisle dikkatimi çekti. Gittiğim diğer etliekmek restoranlarına göre daha hızlı servis yaptıklarını gözlemledim.

Havzan Etliekmek
Havzan Etliekmek

Bir diğer ayrıntı ise burda yediğim etliekmeğin daha yağlı olduğuydu. Yapan ustaya bu farkı sorduğumda bir miktar daha çok  iç yağı kullandıklarını bununda etliekmeğe daha çok lezzet verdiği cevabını aldım. Konya’ya yolu düşen tüm yerli ve yabancılara bu sıcak ve kaliteli mekanı tavsiye ediyorum.

Adres: Musalla Bağları, Telgrafçı Hamdi Bey Caddesi, No:8/A 

4. KANDİL ETLİEKMEK

Konya’nın eski tarihi evlerinin bulunduğu Mengüç caddesindeki restore edilen ev Kandil Etliekmek restoranına ev sahipliği yapıyor. Tarihi Konya evlerinin bulunduğu bu yerde yemek yenilebilecek en güzel yer olarak Kandil etliekmek tavsiye edildi. Otantik Konya evinde 4 oda ve kamelyadan oluşan evde etliekmek gibi muhteşem bir lezzeti tekrar tatma fırsatı buldum.

Konya Kandil Etliekmek
Konya Kandil Etliekmek

Diğer etliekmek restoranlarına göre yeni bir yer olmasına rağmen otantik tarihi Konya evleri, eski geleneksel eğlenceler ve  kaliteli hizmetiyle diğer etliekekmek restoranları çok yakın zamanda yakalamış. Mengüç caddesinde tarihi evleri gezerken dostlarınızla ve ailenizle gidebileceğiniz nezih bir mekan.

Adres: Aziziye Mah. Mengüç Cad. No:41 (Konya Kültür Sokağı) Karatay/Konya

5. GÜLBAHÇESİ KONYA MUTFAĞI

Konya’ya bir başka gezimde tavsiye üzerine gittiğim Gülbahçesi Konya Mutfağı, Mevlana Müzesinin arka tarafında yer almakla beraber; Mevlana Müzesi’nin eşsiz güzelliğini izlerken kaliteli yemek yiyebileceğiniz bir yer.

gulbahcesi-mutfagi-etliekmek

Mevlana Müzesinin yakında olması ve kaliteli hizmetiyle sürekli yoğun olan bu mekanda tek eksik gördüğüm nokta servisin yavaş olmasıydı. Ayrıca tarihi şems odası, horasan odası, Mevlevi odası ve Osmanlı odasıyla tarihi bir görünüme sahip olan bu mekanda; Mevlevi müzikleri eşliğinde dostlarınızla ve eşsiz manzarasıyla gevrek bir etliekmek yiyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Adres:  Mevlana Külliyesi Yanı Karatay / KONYA

 

Yoruma kapalı.