Konya’da Etli Ekmek Nerede Yenir

Konya’da etli ekmek nerede yenir konusuna değinmeden önce, etli ekmeğin nasıl yapıldığıyla başlamak istiyorum. Etli ekmek süt danasının kaburga kısmından alınan orta yağlı etin; soğan, domates ve maydanozla harmanlamasıyla oluşur. İnce hamuru taş fırında yakmadan pişirmesi de ustanın marifetine kalıyor.

Cemo Etli Ekmek

Konya’da etli ekmek nerede yenir, denilince akla ilk olarak Cemo etli ekmek gelmektedir. Karamercan ailesi tarafından işletilen Cemo etli ekmek; Konya’daki 3 şubesiyle Türk ve yabancılara hizmet vermekte. 1985 yılında hizmete başlayan Cemo etli ekmek değişmeyen kalitesi, her seferinde aynı güler yüzlü ve sıcak kanlılıklarıyla müşterileriyle ilgilenmekteler.

Bizim etli ekmek yemek için gittiğimiz ilk şubesi olan Nalçacı şubesi, bahçe ve 2 katlı yemek salonuyla yaklaşık 100 kişiye hizmet veriyor. Etli ekmekle birlikte yanında söğüş ve salata getiriliyor. Ayranla birlikte güzel bir ikili olan etli ekmek, gevrekliği ve lezzetiyle yerli yabancı herkesin damak tadına uyuyor.

Cemo’da ayrıca ızgara çeşitleri bulunmakta. Ayrıca Konya’ya has kurutulmuş çiçek bamyadan yapılan bamya çorbasını da herkese tavsiye ediyorum.

Adres: Feritpaşa Mahallesi, Ahmet Hilmi Nalçacı Cd. 2/C, 42060 Selçuklu/Konya

Bolu Lokantası

Mevlana Müzesini gezdikten sonra civar esnafa en iyi etli ekmek yapan yeri sorduğumuzda aldığımız cevap, Bolu lokantasıydı. Salaş bir mekan olan Bolu lokantası, bir aile işletmesi. 2 katlı yemek salonu olan Bolu lokantası Mevlana Müzesini gezmeye gelen yabancıların uğrak noktası. Ayrıca Konya Bedesten çarşı esnafınında uğrak noktası olan Bolu lokantası, hakkını vererek bu işi yapıyor.

Bolu lokantasında etli ekmek söğüş ve yayık ayran eşliğinde servis edilmekte. Ayrıca Bolu lokantasında bıçak arası ve mevlana böreği de yemenizi öneririm. Konya’da etli ekmek yiyecekseniz buraya mutlaka uğramalısınız.

Adres: Aziziye Mahallesi, Aziziye Cd. No:27, 42030 Karatay/Konya

Kandil Etli Ekmek

Konya’nın eski tarihi evlerinin bulunduğu Mengüç caddesindeki restore edilen ev Kandil etli ekmek restoranına ev sahipliği yapıyor. Tarihi Konya evlerinin bulunduğu bu yerde yemek yenilebilecek en güzel yer olarak Kandil etli ekmek tavsiye edildi. Otantik Konya evinde 4 oda ve kamelyadan oluşan evde etli ekmek gibi muhteşem bir lezzeti tekrar tatma fırsatı bulduk.

Konya’da etli ekmek yapan diğer restoranlara göre yeni bir yer olmasına rağmen otantik tarihi Konya evleri, eski geleneksel eğlenceler ve kaliteli hizmetiyle diğer etli ekmek restoranlarını çok yakın zamanda yakalamış. Mengüç caddesinde tarihi evleri gezerken dostlarınızla ve ailenizle gidebileceğiniz nezih bir mekan.

Adres: Aziziye Mahallesi, Mengüc Cd. No:41, 42030 Karatay/Konya

Gülbahçesi Konya Mutfağı

Konya’ya bir başka gezimde tavsiye üzerine gittiğim Gülbahçesi Konya Mutfağı, Mevlana Müzesinin arka tarafında yer almakla beraber; Mevlana Müzesinin eşsiz güzelliğini izlerken kaliteli yemek yiyebileceğiniz bir yer.

Mevlana Müzesinin yakında olması ve kaliteli hizmetiyle sürekli yoğun olan bu mekanda tek eksik gördüğüm nokta servisin yavaş olmasıydı. Ayrıca tarihi şems odası, horasan odası, Mevlevi odası ve Osmanlı odasıyla tarihi bir görünüme sahip olan bu mekanda; Mevlevi müzikleri eşliğinde dostlarınızla ve eşsiz manzarasıyla gevrek bir etli ekmek yiyebilirsiniz. Konya’da etli ekmek yemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Adres: Aziziye Mahallesi, Amil Çelebi Sk. No:8, 42030 Karatay/Konya

Havzan Etli Ekmek

Konya’da etli ekmek severlerin diğer bir durağı ise Havzan etli ekmek. Emniyet Müdürlüğün karşısında bulunan şubesinde tavsiye üzerine etli ekmek yemeye gittim. Geniş bahçesi ve geniş bir yemek salonu ile müşterilerine hizmet veren Havzan etli ekmek tahta üzerinde yaptıkları servisle dikkatimi çekti.

Bir diğer ayrıntı ise burada yediğim etli ekmeğin daha yağlı olduğuydu. Yapan ustaya bu farkı sorduğumda bir miktar daha çok iç yağı kullandıklarını bununda etli ekmeğe daha çok lezzet verdiği cevabını aldım. Konya’da etli ekmek yemek istiyorsanız buraya da uğrayabilirsiniz.

Adres: Musalla Bağları Mahallesi, Telgrafçı Hamdi Bey Cd. No:8, 42060 Selçuklu/Konya

95%

Yazımız Faydalı Oldu Mu?

Yazımızın faydalı olup olmadığı konusunda oy vererek ve yorum yaparak bize yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede sizlere, daha geniş ve doğru bilgi sağlayabiliriz.

  • Yeterlilik
  • Güncellik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.