Konya Akşehir’de Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Mekan: Akşehir Evi

Akşehir Evi

Bugün sizlere fıkralarıyla meşhur Nasreddin Hoca’nın yaşadığı yer olan Akşehir’den çok güzel bir yeri tanıtacağım. Milattan önceye dayanan tarihiyle Akşehir, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilçe. Tarihi dokusu bozulmamış olan Konya’nın bu ilçesine yaptığım ziyaret sırasında; meşhur ve tarihi Akşehir evlerini gezdim. Bu gezim sırasında Aksev vakfı tarafından işletilen bir kafeye gittim. Bu kafe tarihi bir Akşehir evinin altında müşterilerine hizmet vermekte.

Aksehir-evi-konya1
Akşehir Evi

Daha çok hamur işi yiyecekler hazırlanan bu yerde, Mantı, Mercimekli bükme ve peynir baklavası yedim. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis edilen tamamıyla el yapımı olan mantı için tek söyleyebileceğim şey parmaklarınızı yiyebileceğiniz olur. Mantıdan sonraysa çay eşliğinde mercimekli bükme böreği yedim. İnce açılmış hamurun içine, özel harcıyla hazırlanmış mercimeğin koyulmasıyla hazırlanan bu börek; damakta müthiş bir tat bırakıyor. Porsiyonu da gayet doyuru olan böreğin fiyatı da gayet uygun. Aksev vakfı tarafından işletilen bu mekanda son olarak mantı ve mercimekli bükme börek gibi el yapımı olan peynir baklavası yedim. Peynirli baklava olur mu diye sorgulamaya başladığım an da şerbeti yeni dökülmüş Akşehir’e has peynir baklavası servis edildi. Tuzsuz peynir ve şerbetin uyumuna diyecek yoktu.

aksehir-evi-konya2

İçeride ve dışarıda oturma seçenekleri bulunan tarihi Akşehir evlerinde, uygun fiyata el yapımı yaprak sarma, mantı, kıymalı su böreği, gül böreği, gözleme ve peynir baklavası gibi muhteşem lezzetleri tadabilirsiniz.

Adres: Kuşcu battal sk. No:92, 42550 Akşehir/KONYA

Yoruma kapalı.