Kış Aylarının Vazgeçilmez Çorbası Tarhana

Tarhana, günümüzden yüzyıllar öncesine dayanan uzun tarihiyle Türklere özgü bir çorbadır.  Tarhana, Orta Asya’daki Türklerden Avrupa’ya doğru yayılmıştır. Çok besleyici, sağlıklı ve lezzetli bir çorba olan tarhana, Türkiye’nin her yerinde kış aylarının vazgeçilmezi olmaktadır. Her yörede farklı şekillerde enfes lezzetlerde evde ve hazır olarak alınıp kullanılmaktadır. Tarhana eskiden soğuk kış aylarında soğuğa direnemeyen vücudun güçlenmesi, bağışıklığı yükseltmek için adeta bir ilaç gibi kullanılırdı. Soğuk algınlığı, grip, nezle, farenjit gibi kış aylarında özellikle artan hastalıklara karşı direnç oluşturmada tarhana bir ilaç görevi görürdü. Tarhana kurutulmuş bir besin olması nedeniyle çok uzun süre saklanabilmekte ve kolayca yapılıp tüketilebilmektedir.

Tarhana birçok hastalığa direnmede içerdiği zengin besin içeriği, vitamin ve minerallerle destek olmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, alt ve üst solunum yolu rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kolesterol, bazı kanserlerde rahatsızlığın azalmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca evdeki herkese hitap edebilecek lezzetli ve sağlıklı bir besindir. Yaşlılar ve çocukların da rahatlıkla tüketebileceği, sindirim enzimlerini artıran ve düzenleyen bir besindir.

Tarhana içerisinde yöreden yöreye değişmekle beraber genel olarak; yoğurt, un, domates, biber, soğan, sarımsak, maya ve çeşitli baharatlar (nane, kırmızıbiber…) bulunmaktadır. Bu kadar bol ve yararlı malzemenin bulunduğu tarhana çorbasında birçok mineral ve vitamin de bulunmaktadır. Bunlar; demir, kalsiyum, iyot, fosfor, çinko, A ve C vitamini ve bolca B vitamini bulunmaktadır. Ayrıca k vitamini bulundurması nedeniyle kanın pıhtılaşmasına da yardım eder. Bağırsaklardaki kolay emilimi sayesinde vitamin ve mineraller yüksek oranda ve kolayca kana karışır.

Tarhananın birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Solunum rahatsızlıklarından astım ve bronşit için hem nefes açıcı hem de temizleyici görev alır. Kan şekeri olanlar için kan şekerini düzenleyici ve vücuttaki suyu tuz ile dengeleyici rol oynar. Tarhana, mide asidinizi de düzenlemektedir. Sağlığa faydalarının yanında zayıflamak isteyenler için de çok önemli bir besindir. Kullanılan baharat ile vücuttaki yağların yakımını kolaylaştırır. Ayrıca tokluk hissi vermesi de zayıflamak isteyenlere çok yardımcı olacak bir yönüdür.

Yoruma kapalı.