Karadutun Her Halinde Fayda Var

Bahar aylarında çiçeklerinin açmasıyla birlikte renginin kırmızıdan siyaha dönmesini sabırsızlıkla beklediğimiz, şifası saymakla bitmeyecek bir meyve karadut. Karadut içerdiği vitamin, mineral ve lifle vücudumuz için doğal bir kaynak özelliği gösteriyor. Ayrıca karadutu sadece meyve olarak tüketmek değil, çayından şerbetine, reçelinden pekmezine pek çok farklı şekilde sofralarımıza getirmek mümkün.

Karadutun Faydaları

Karadut vitamin açısından oldukça zengindir. İçerisinde B1, B2, B3 vitaminlerinin yanında insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan C vitamininin de alımını sağlar. Bu vitaminler cilt güzelliğinizin yanında sağlıklı bir bedene sahip olmanıza da destek olurlar. Ayrıca karadut; bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten gibi mineraller açısından da zengin bir meyvedir. Özellikle içerdiği yüksek lif oranıyla sağlığınıza faydalıdır.

Karadutun diğer bir faydası uykusuzluk ve yorgunluk şikayetlerinizi hafifletmesidir. Kan basıncını düşürücü etki göstererek vücudun rahatlamasını sağlıyor, yorgunluk şikayetlerinizi azaltarak iyi bir uyku uyumanızda size yardımcı oluyor. Antiseptik özellik göstererek ağız ve diş sağlığına için faydalı etki gösteren karadut, diş eti kanamalarını da önlüyor.

Karadutu Nerelerde Kullanabiliriz?

Karadutun bu şifalarından faydalanmak için sadece yaz ayının gelmesini beklemek istemiyorsak, onu soframızda yaz kış nasıl görebiliriz? Karadutu belki de sofralarda sıkça gördüğümüz hali pekmezidir. Karadut pekmezi özellikle kış aylarında soğuğa karşı direnci arttırarak enerji verir ve astım bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.

Karadutun aynı zamanda bitki çayı olarak da tüketilmesi, sindirim sisteminizi hızlandırmaya yardımcı olur. Diyet listelerinin vazgeçilmez çaylarından biri olan karadut çayı, sindirimin kolay bir şekilde gerçekleşmesine fayda sağlar.

Karadutun reçelini yaparak kahvaltı sofralarınızda ve tatlılarınızda bu sağlıklı meyvenin faydalarını herkese ikram etmeniz mümkün. Karadut, şurup şeklinde de hazırlanabilir ve özellikle çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde lezzetli bir rol oynar. Ayrıca karadutu pestil haline getirerek yanınızda gün boyu sağlıklı bir atıştırmalık elde etmiş olursunuz.

Sağlığınıza faydalı olan bu meyvenin özellikleri saymakla bitmiyor. Yazın meyvenin en taze halinden faydalanmanız mümkün olduğu gibi bu meyveyi farklı şekillerde kullanarak kışın da mutfağınıza getirmeyi ihmal etmeyin.

Yoruma kapalı.