Bütün Faydalarıyla Ceviz

Cevizin sadece görüntüsüyle bile beyne olan faydasını bilmeyen yoktur. Hem gençlerin hem de yaşlıların hafızayı güçlendirici, dikkat ve zihin açıcılığı sebebiyle özellikle kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Hem bu kadar lezzetli hem de bu kadar sağlıklı olan cevizi gün boyu yanımızda atıştırmalık olarak taşıyabiliriz. Cevizin beyne olan faydalarının dışında belki de bugüne kadar bilmediğiniz birçok faydası var.

Cevizin Diğer Faydaları

  • Ceviz bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Omega 3 oranının yüksek olması sebebiyle kalp dostudur. Aynı zamanda bu özelliğiyle çocukların uyku düzeninin sağlanmasına yardım eder.
  • Antioksidan bakımından oldukça zengin olan ceviz kanserden korunmanızı sağlar.
  • Ceviz içerdiği kalsiyum sebebiyle kemiklerin zayıflamasını önler ve barındırdığı diğer mineraller sayesinde kemiklerdeki mineral zayıflığını önler.
  • Öğün aralarında ceviz yemek tokluk hissini arttırarak sizi zararlı atıştırmalıklardan uzak tutar ve yüksek kalori alımınızı engeller.
  • Özellikle kolesterolünüzü kontrol altında tutarak, sağlığınıza katkıda bulunur.
  • Yapısında bulundurduğu E vitamini sayesinde damar sağlığını korur ve kalp dostudur.
  • Yorgunluğu ve bitkinliği gidererek vücudu zinde tutar.

Bilinmeyen Yönleriyle Ceviz

Cevizin kabuğu da en az kendisi kadar faydalıdır. Eski tarihlerden bu yana ceviz kabukları çeşitli hastalıklarda tedavi amaçlı ilaç olarak kullanılmıştır. Ceviz kabuklarının su ile kaynatılıp içilmesi de şeker hastalığı için oldukça faydalı olan doğal yöntemler arasındadır. Ayrıca ceviz kabukları saç ve tırnak bakımında geçmişten beri kozmetik alanında kullanılmaktadır. Saçlarınızın parlaklığını geri kazandırır ve kepeklerden arındırır. Taze cevizin kabuğundan çıkarılan su ise cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur ve yine taze cevizle hazırlayacağınız kür sayesinde saçlarınızdaki beyazları azaltabilirsiniz. Ceviz yapraklarının kaynatılarak içilmesi de bademcik iltihabına, ishale ve baş ağrısına iyi gelir. Cevizin bir başka hali olan ceviz yağı da mantar enfeksiyonlarına iyi gelir, sedef ve egzama belirtilerini azaltır. Ceviz yağı yüksek ateşte pişirilirse etkisini kaybedeceğinden salata ve soslarda kullanılması tavsiye edilir.

Ceviz her haliyle sağlığımıza katkıda bulunuyor. Sizin faydasını görmek istediğiniz özellik hangisiyse cevizden o şekilde faydalanıp günlük ceviz alımınızı da ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz.

Yoruma kapalı.