Antalya’ya Özel Tatlar

Antalya’nın her yeri ayrı bir yöresel tat içermektedir. Kebabından deniz ürününe kadar geniş bir mutfağı olan Antalya için yöresel yemek sunan mekânları ve en gözde yöresel tatlarını şu şekilde sayabiliriz:

7-mehmet

Yedi Mehmet

Yedi Mehmet tandırı ve mezeleri ile gelenleri bambaşka dünyalara götüren bir mekân. 25 dakikada nar gibi kızartılan kuzu etinden, 2 saat haşlanarak fırınlanmasına kadar her bir aşaması emek işi olan kuzu tandır kebabı buranın spesiyali. Mekân ayrıca en az 20 farklı mezeyi her daim hazır tutuyor. Enginar ile ebegümecinden, tahinli hibeşe; kuzu dolmadan, kabak tatlısına Antalya’da bilinip de mekânda olmayan tat neredeyse yok gibi.

27433582

The Marmara

Turunçgiller aromalı buharda pişmiş büyük tüm karideslerden yapılan karides yemeği The Marmara Antalya’nın sunduğu en özel yemek. Üstelik de Antalya’dan başka yerde yiyemeyeceğiniz yöresel bir spesiyal. Yemekte kullanılan Turunçgiller Akdeniz ikliminin portakal, greyfurt ve limonudur. Bilenler yemeği mekâna gitmeden önce vermektedirler çünkü menüde yer almayan bu özel ürünün sadece buharı dahi 30 dakikada hazırlanabiliyor. Bu buharda pişerek taze kekik ve fesleğenlerle sunulan lezzet gerçekten bir harikadır.

106065-kismetim-2-service-5

Kısmetim

Ercan Aslannur bu restoranın kurucusu ve öncesinde 30 sene hem Karadeniz hem de Akdeniz’de avlanmış bir balıkçı. Burada en sevilen yemek ise balık çorbasıdır. Logos balığının orta ve baş bölgelerinden yapılan çorbada soğan ve havuç gibi pek çok sebze de yer almakta. Farklı aroması ise defneyaprağı ve damla sakızından geliyor. Kısık ateşte uzun uzun pişmiş bu çorbayı Antalya dışında yemeniz mümkün değil. Tadına göre fiyatı ise oldukça uygun.

giris-kat

Özdoyum

Özdoyum’a gelen Antalya’da meşhur olan bol tahinli kabak tatlısını yemelidir. Yazları dondurma eşliğinde kışları üzerinde kaymak ile sunulan bu tatlı için özellikle gelinebilir. Restoran sahibi olan Nuri Erdoğan servis ettiği balkabaklarını Antalya’nın Camili köyünde katkı maddesiz yetiştiriyor. Tüm bu çabaya göre is oldukça uygun fiyata satıyor. Menünün geri kalanı ise şiş köfte, piyaz gibi klasik tatlardan oluşuyor.

43591869_m1HI-ZZVMhCUO3PaJvyjiRyxixD-4MkbVMFCfZiRxtI (1)

Akdeniz Pastanesi

Akdeniz Pastanesi de bir başka meşhur tatlıcı. Bu sefer ki yöresel lezzet ise meşhur yanık dondurma. Yanık dondura tatmak isteyen herkes bu lezzeti köklü Akdeniz Pastanesi’nde denemeli.

Yoruma kapalı.