Ankara’nın En İyi 5 Çorbacısı

Sizler için Ankara’da çorba içebileceğiniz en iyi yerleri araştırdık. Birbirinden leziz bu tadları tadarken bir yandan da yazımıza yorum bırakabilir ve puan verebilirsiniz.

Devrez

Devrez, Küçük Esat’ta 10 yıldır hizmet vermektedir. Menüsünde kebap ve diğer Türk yemeklerini barındıran bu işletmenin asıl özelliği mercimek çorbasıdır. Sadece mercimek çorbası vardır, yarım veya tam olarak seçebilirsiniz. Siparişi verdikten sonra garson gelip masanın ortasına bir poşet seriyor ve üzerini maydonoz, roka, taze soğan, dereotu, kıvırcık gibi çeşitli yeşilliklerle ve domateslerle donatıyor ve üzerine limonu bolca gezdiriyor.

Ardından bakır tasta üzerinde tereyağı gezdirilen çorba servis ediliyor ve ona ızgarada kızarmış ekmekler eşlik ediyor. Tereyağının içindeki malzemeleri belirginliştirmesinin yanında diğer bir özelliği de tahta kaşık ile servis edilmesi. Tüm bunlar da onu diğer mekanlardan ayrı kılıyor.

24 saat açık olan bu mekan, Ankara’da çorba içmek isteyenleri bekliyor.

Adres: Küçükesat Mahallesi, Esat Cd. 143/A, 06660 Çankaya/Ankara

Beykoz Paça ve İşkembe

Hoşdere ve Gölbaşı olmak üzere iki şubeden oluşan Beykoz, menüleri bakımından birbirinden çok farklıdır. Hoşdere şubesinde tadına bakabileceğiniz 9 farklı çeşit çorba, menüyü oldukça zengin kılmaktadır.

Ankara’da çorba içmek isteyen gündüz ziyaretçilerinin tercihleri genelde mercimek ve sebze çorbasıyken, gececilerin ise daha çok işkembe ve tuzlama oluyor. İşkembenin yanında ekstra sarımsak sosu ve sirkesiyle de çorbanın lezzetini taçlandırıyorsunuz.

Günün 24 saati açık olup mekanda vale hizmeti de mevcut.

Adres: Ayrancı Mahallesi, Hoşdere Cd. 212/A, 06540 Çankaya/Ankara

Rumeli İşkembecisi

Gece dışarıya eğlenmeye çıkmışsanız eve dönmeden önce hafif bir açlık hissedersiniz ya, işte tam bu noktada gidilebilecek en iyi adres burasıdır. Kızılay ve Tunalı olmak üzere iki şubesi mevcuttur ve bu sebeple de eğlence merkezlerine oldukça yakındır. Gecenin kaçı olursa olsun kapıda mutlaka sıra vardır fakat bu gözünüzü korkutmasın, servis gayet hızlı.

Menüsünde 10 çeşit çorba bulunan Rumeli’nin en beğenileni adından da anlaşılacağı gibi işkembe çorbasıdır. Bunun yanında ev yemekleri de aynı annenizin yaptığı gibi.

Adres: Kavaklıdere Mahallesi, Bestekar Cd 86/B, 06680 Çankaya/Ankara

Köroğlu İşkembecisi

Günün 24 saati Çukurambar’da hizmet veren bu mekan, Ankara’da çorba içmek isteyenlerin yanı sıra yöresel yemekleri tatmak isteyenleri de ağırlayabilir. Kapalı alanda 150 kişiye, bahçede 100 kişiye hizmet vermektedir.

Dil çorbası,kelle paça çorbası ve işkembe çorbaları en çok tercih edilenler. İşkembeye kızartılmış tereyağını da öneriyorlar. Çorbanın yanında bir de mumbar dolmasından tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sakatet sevmeyenler ise diğer yemeklerinden de tadabilir. Oldukça fazla  seçenekten oluşan, cam tezgahın arkasında sıralanmış olan sulu yemek çeşitleriyle de tam bir ”esnaf lokantası” başlığı altına giriyor. Bunun yanında Ankara’da bamya çorbası bulunan nadir mekanlardan birisi.

Adres: Kızılırmak Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 17/9, 06510 Çankaya/Ankara

Majka Bosna - Anne Mutfağı - Çorba Evi

Kısa süre önce, Bosna Hersek’li olan genç girişimci Tuğba Uslu Alsan tarafından hizmete açılan bu mekan, başkentlilere, Boşnakların zengin ve lezzetli mutfaklarının kapılarını açıyor.

Menüsü boşnak böreği, boşnak mantısı ve kuru etten oluşuyor. Kullandıkları kuru et Bosna’dan geliyor. Boşnak yemeklerinin dışında bir de her gün değişen ”Anne Yemekleri” menüsü mevcut. Bu menü birkaç çeşit sulu yemek ve çorba’lardan oluşmaktadır. Ankara’da çorba içmek için alternatifler arasında olan mekanda kalabalık sofraların vazgeçilmezi mercimek, yayla ya da yoğurt çorba’sı da en beğendiklerim arasında.

Pazar günü hariç 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Boşnak mutfağını özleyenlere ya da merak edenlere tavsiye ediyorum.

Adres: Kavaklıdere Mahallesi Esat Caddesi 30/D Çankaya, 06680 Çankaya/Ankara

100%

Yazımız Faydalı Oldu Mu?

Yazımızın faydalı olup olmadığı konusunda oy vererek ve yorum yaparak bize yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede sizlere, daha geniş ve doğru bilgi sağlayabiliriz.

  • Yeterlilik
  • Güncellik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.