Ankara’nın En İyi 5 Çorbacısı

1. Devrez

Devrez, Küçük Esat’ta 10 yıldır hizmet vermektedir. Menüsünde kebap ve diğer Türk yemeklerini barındıran bu işletmenin asıl özelliği mercimek çorbasıdır. Sadece mercimek çorbası vardır, yarım veya tam olarak seçebilirsiniz. Siparişi verdikten sonra garson gelip masanın ortasına bir poşet seriyor ve üzerini maydonoz, roka, taze soğan, dereotu, kıvırcık gibi çeşitli yeşilliklerle ve domateslerle donatıyor ve üzerine limonu bolca gezdiriyor.

Ankara-Devrez-corbacisi
Ankara Devrez Mercimek Çorbası

Ardından bakır tasta üzerinde tereyağı gezdirilen çorba servis ediliyor ve ona ızgarada kızarmış ekmekler eşlik ediyor. Tereyağının içindeki malzemeleri belirgenliştirmesinin yanında diğer bir özelliği de tahta kaşık ile servis edilmesi. Tüm bunlar da onu diğer mekanlardan ayrı kılıyor.

24 saat açık olan bu mekanda 9TL karşılığında mercimek çorbasının tadına bakabilirsiniz.

Adres: Küçük Esat Mahallesi, Esat Caddesi, No 143/A, Çankaya

2. Beykoz Paça ve İşkembe

Hoşdere ve Gölbaşı olmak üzere iki şubeden oluşan Beykoz, menüleri bakımından biririnden çok farklıdır. Hoşdere şubesinde tadına bakabileceğiniz 9 farklı çeşit çorba, menüyü oldukça zengin kılmaktadır.

ankara-beykoz-paca-corbacisi
Ankara Beykoz Paça ve İşkembe Çorbası

Gündüz ziyaretçilerinin tercihleri genelde mercimek ve sebze çorbasıyken, gececilerin ise daha çok işkembe ve tuzlama oluyor. İşkembenin yanında ekstra sarımsak sosu ve sirkesiyle de çorbanın lezzetini taçlandırıyorsunuz.

ankara-beykoz-corbacisi
Ankara Beykoz Çorbacısı Mercimek

Günün 24 saati açık olup fiyatlar kişi başı 10-15TL arasında değişmektedir. Bunun yanında mekanda vale hizmeti de mevcut.

Adres: Güzeltepe Mahallesi, Hoşdere Caddesi, No 204/B, Çankaya

3. Rumeli İşkembecisi

Gece dışarıya eğlenmeye çıkmışsanız eve dönmeden önce hafif bir açlık hissedersiniz ya, işte tam bu noktada gidilebilecek en iyi adres burasıdır. Kızılay ve Tunalı olmak üzere iki şubesi mevcuttur ve bu sebeple de eğlence merkezlerine olduka yakındır. Gecenin kaçı olursa olsun kapıda mutlaka sıra vardır fakat bu gözünüzü korkutmasın, servis gayet hızlı.

ankara-rumeli-iskembecisi
Ankara Rumeli İşkembecisi

Menüsünde 10 çeşit çorba bulunan Rumeli’nin en beğenileni adından da anlaşılacağı gibi işkembe çorbasıdır. Bunun yanında ev yemekleri de aynı annenizin yaptığı gibi.

ankara-rumeli-çorbacisi
Ankara Rumeli Çorbacısı

Ne yazık ki ikramları yok ve fiyatlar biraz yüksek. Bir tas çorbanın fiyatı yaklaşık 15TL fakat tadı buna değecek kadar iyi.

Adres: Kavaklıdere, Bestekar Sok. 86/B, Çankaya

4. Köroğlu İşkembecisi

Günün 24 saati Çukurambar’da hizmet veren bu mekan, yöresel yemekleriyle meşhur. Kapalı alanda 150 kişiye, bahçede 100 kişiye hizmet vermektedir.

ankara-köroglu-corbacisi
Ankara Köroğlu Çorbacısı

Dil çorbası,kelle paça ve işkembe çorbaların arasında en çok tercih edilenlerdenmiş. İşkembeye kızartılmış tereyağını da öneriyorlar. Çorbanın yanında bir de mumbar dolmasından tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sakatet sevmeyenler ise diğer yemeklerinden de tadabilir. Oldukça fazla  seçenekten oluşan, cam tezgahın arkasında sıralanmış olan sulu yemek çeşitleriyle de tam bir ”esnaf lokantası” başlığı altına giriyor. Bunun yanında Ankara’da bamya çorbası bulunan nadir mekanlardan birisi.

ankara-köroglu-corbacisi2
Köroğlu Çorbacısı

Fiyatlar ortalamanın biraz üstünde, kişi başı yaklaşık 20TL ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:19 Çukurambar, Çankaya

5. Majka Bosna – Anne Mutfağı – Çorba Evi

Kısa süre önce, Bosna Hersek’li olan genç girişimci Tuğba Uslu Alsan tarafından hizmete açılan bu mekan, başkentlilere, Boşnakların zengin ve lezzetli mutfaklarının kapılarını açıyor.

Menüsü boşnak böreği, boşnak mantısı ve kuru etten oluşuyor. Kullandıkları kuru et Bosna’dan geliyor. Boşnak yemeklerinin dışında bir de her gün değişen ”Anne Yemekleri” menüsü mevcut. Bu menü birkaç çeşit sulu yemek ve çorbalardan oluşmaktadır. Kış günleri, kalabalık sofraların vazgeçilmezi mercimek, yayla ya da yoğurt çorbası da en beğendiklerim arasında.

ankara-bosna-corba-evi
Ankara Bosna – Anne Mutfağı – Çorba Evi

Pazar günü hariç 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Fiyatlar da gayet uygun. Mercimek çorbası 6TL, işkembe 9TL, diğer çorba çeşitleriyse 4TL’dir. 4 çeşit ev yemeği 12TL ve oturup yemek yiyecek kadar vaktiniz yoksa 2TL karşılığında bardakta çorba alabilirsiniz.

Boşnak mutfağını özleyenlere ya da merak edenlere tavsiye ediyorum.

Adres: Kazım Özalp Mh. Reşit Galip Cd. Rabat Sk. No:13/A (Reşit Galip cd.), İncek

Yoruma kapalı.