Ankara’da Karadeniz Yemekleri Yenecek En İyi Yerler

Sizler için bu yazımızda Ankara’da karadeniz lokantalarını inceledik. Birbirinden güzel bu mekanları ziyaret ettiğinizde bir yandan da yazımıza yorum bırakabilir ve puan verebilirsiniz.

Ayme Karadeniz Lokantası

Ayme Karadeniz Lokantası, Gazi mahallesinde yıllardır Rize’li bir aile tarafından işletilmektedir. Ayten Hanım’ın önderliğinde, çok da bilinmeyen, sıcacık bir ortam haline gelmiş. 10 masadan oluşan iç mekan soba ile ısınıyor, çay sobanın üstünde demleniyor, tabaklar kuzinede ısıtılıyor. Her yer yöresel motiflerle süslenmiş, nereye bakarsanız Karadeniz’i hatırlatıyor sizlere.

Ankara’da laz böreğini yapan  en iyi yerlerden biri kesinlikle. Kat kat çıtır hamurun arasında bulunan muhallebi ve hafif şerbeti muazzam. Pide hamuru ince ve yöresel bir peynir olan kolot peyniri de oldukça cömertçe kullanılıyor. Kıymalı ve kavurmalı çeşitleri de mevcut. Tereyağlı ispir kuru fasulyesi helmeli diye adlandırılan şekilde fırında pişiyor ve hafif şekerli tadıyla ağızda çok hoş bir tat bırakıyor.

Ankara’da karadeniz lokantasına gitmek için Ayme’yi seçerseniz, burası cuma günleri hariç 08.00-21.00 saatleri hizmet vermektedir. Mutfak gözlerinizin önünde, bu da insana ayrı bir güven veriyor ve mekandan ziyade, bir yakınınızın evine gitmişcesine hissediyorsunuz Ayme’de kendinizi…

Adres: Gazi Mahallesi, Silahtar Caddesi, Çarşı Yolu Sokak 2/B, 06560 Yenimahalle/Ankara

Yayla Restoran

Çubuk yolunda 10 yıldır Süleyman Cici ve ailesi tarafından çalıştırılan bu mekan geniş ve yeşillikler arasında bulunan, içi ve dışı tamamen ahşap olan samimi bir yerdir. Ankara’da karadeniz lokantası arayanların uğrayabileceği mekan iki tane geleneksel karadeniz evi arasında yer almakta, kış aylarında iç mekan kuzine soba ile ısıtılmaktadır.

Yöresel menü tabirini hak edecek bir menüye sahip. Turşu kavurma, lahana ve mısır çorbası, lahana katısı, mısır lapası, kaygana ve kuymak…

Lahana çorbası bakır tasta ve yanında mekanın biraz ilerisinde kendi yetiştirdikleri mısırdan, kendi değirmenlerinde hazırladıkları mısır unundan yapılan mısır ekmeği ile servis ediliyor.

Pide çeşitleri ise pizza gibi kesilmiş ve birbirinin üstüne konup yapıştırılmış. Diğer çeşitler arasında kapalı kıymalı, peynirli (Trabzon usulü), karışık (Trabzon usulü) mevcut. Menünün baş rolü elbette ki hamsi. Buğulaması ve tavası enfes. Bunun yanında çam fıstıklı ve kuru üzümlü iç pilavı da balıkla birlikte güzel bir uyum yakalamış. Görele usulü balıklar arasında alabalık ve hamsi ve tatlılar arasında fırında helva ve laz böreği mevcut.

Burada garson çalışmıyor, aşçılar hem yemeği yapıyor hem de hizmeti. Asitli hiçbir içecekleri de yok, ayran, şalgam ve çay ile sınırlı.

Özellikle güzel ve güneşli havalarda şehrin gürültüsünden uzak kalıp kafa dinlemek ve Ankara’da karadeniz yemekleri ile ziyafet çekmek istiyorsanız burası tam da yeri!

Adres: Fatih Mahallesi, Ankara-Çubuk Yolu,32. km, 06760 Çubuk/Ankara

Hev Zigana

HEV Zigana 2011’den beri hizmet veren, iç mekanın tamamen ahşap kaplanmasıyla ve duvardaki trabzonspor formalarıyla sıcacık bir ortam yaratılan bir mekandır.

Izgara çeşitleri, çorba, salata, balık ve diğer ana yemeklerinin yanında en çok beğeni toplayan yemek mıhlama ve kara lahana çorbasıdır. Kıymalı veya kavurmalı pideler kapalı şekilde gelir, pidenin üst kabuğu kesilir ve kaşık gibi kullanılarak aynı zamanda iç malzemeden bir miktar bu şekilde yenir.

Ürünlerin birçoğu kendi yöresinden getirilmektedir. Örneğin kuru fasulye Erzurum’dan; hamsi, barbun, levrek, tereyağı ve pide peynirleri Trabzon’dan; mısır unu ve kavurma ise Rize’den getirilmekte.

Ankara’da karadeniz yemeklerini aileniz ile birlikte rahatça yerken çocuklarınızı emanet edebileceğiniz bir görevli ve bir oyun alanı bulunmaktadır.

Haftanın her günü 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mah. Alacaatlı Cad. Hilmi Barlas City Park B Blok No:1, Çayyolu, 06810

Gresta Karadeniz Lokantası

Sahibinin de aşçı olduğu Gresta, hamsi tava, hamsili pilavıyla Ankara’da karadeniz lokantaları arasında ün kazanmış bir mekandır.

Hamsi tavayı kılçıkları özenle ayıklanmış, yağını çekmeden kızartılmış bir şekilde beğenilerinize sunmakta. Yanında kıvırcık, roka ve soğan ikramları da var. Hamsili pilavı da oldukça doyurucu, pilavı iyi baharatlanmış.

Bunun dışında mıhlaması da enfes. yöresel tereyağının lezzetini hemen hissediyorsunuz. Soğumaya başlayıp peynirin katılaşmasıyla da ayrı bir yoğun tadı oluşmakta. Yani her hali çok güzel. Bunun dışında, yöresel çorba, pide ve yemek çeşitleri de mevcut. Sadece porsiyonlar biraz ufak ve de laz böreği yediğin en iyi tatlılardan biriydi diyemeyeceğim.

Balık mevsiminde uğramanızı tavsiye ederim!

Adres: Hilal Mahallesi, Turan Güneş Blv. No:46, 06550 Çankaya/Ankara

Taka Karadeniz Mutfağı

Konya’da da bir şubesi olan Taka Restoranı, Söğütözü’nde ilk şubesini ”Karadeniz Mutfağı” başlığı altında açmıştır.

Ankara’da karadeniz tadlarını tadabileceğiniz mekanın menüsünde pide, balık, salata, çorba çeşitleri mevcut. Yöresel yemekler arasında ise karalahana çorbası, guymak, buğlama, hamsiköy sütlacını ve laz böreğini bulabilirsiniz.

Yöresel ürünlerle hazırlanan bu yemeklerin malzemeleri de kendi yörelerinden gelmektedir. Kelkit’in kuru fasulyesi, Vakfıkebir’den ekmek, telli peynir ve tereyağı, Zigana’dan hamsiköy sütlacı…

Akçaabat köftesinin içi oldukça yumuşak fakat biraz az baharatlanmış, balık çeşitleri oldukça gevrek  ve yağını çekmeden kızartılmış. Yemek öncesi mısır ekmeği, roka salatası, ezme salata gibi ikramlarıyla da büyük bir artı topluyor.

Kahve severler için maalesef kötü bir haberim var; kahve mevcut değil. Bu sebeple yemekten sonra sadece çay içebilirsiniz.

Ortam biraz resmi, çevredeki iş merkezleri ya da ofis çalışanlarının tercih ettiği bir mekan. Haftanın her günü 11.00 – 23:15 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yalnız rakamlar biraz yüksek.

Adres: Söğütözü, Yaşam Caddesi Ak Plaza 7/4, 06560 Yenimahalle/Ankara

95%

Yazımız Faydalı Oldu Mu?

Yazımızın faydalı olup olmadığı konusunda oy vererek ve yorum yaparak bize yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede sizlere, daha geniş ve doğru bilgi sağlayabiliriz.

  • Yeterlilik
  • Güncellik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.