Makarna Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Makarna, buğday irmiği ile yapılan bir hamur çeşidinin şekillendirilmesiyle yapılmaktadır. Bu nedenle birçok benzer yiyecek ile karıştırılabilmektedir. Erişte ve makarna çeşitli kültürlerde farklı şekillerde yapılmakta ve yenilmektedir. Her ne kadar hamur işi olma ve yapılış şekilleri benzer olsa da iki farklı besindir. Makarna içerisinde genellikle buğday irmiği, yumurta, su ve tuz kullanılmaktadır. Eriştede ise farklı unları yumurta, su ve tuz kullanılır. Eriştede makarnaya göre daha fazla yumurta kullanılır. Çünkü yumurta hamurun bir arada kalmasını sağlayan maddedir. Pişirilme sırasında dağılmasını engeller ve daha kaliteli bir yemek yapmanızı sağlar. Erişteler daha kalın ve kısa yapıda kesilirlerken makarnaların şekilleri çok çeşitli olabilmektedir. Makarnalar daha sert yapılı olacak şekilde pişirilir, erişteler ise yumuşak oluncaya kadar pişirilerek servis edilir.

Makarna Yapımında Kullanılan Katkı Maddelerinin Zararları Nelerdir?

Makarna pişirme sürecinde ve sonrasında su ile temas ettiği için içerisindeki besin değeri azaldığı için besleyici çeşitli katkı maddeleri eklenmektedir. Bu katkı maddeleri aynı zamanda makarnanın uzun süre korunabilmesi içinde konulmaktadır. Ancak katkı maddelerin de kullanılan soya gibi ürünler GDO içerebilmektedir. Bu nedenle sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kullanım miktarın arttıkça zararlarının etkisi de artacaktır. Ayrıca ürünlerin lezzetini artırmak için de doğal olmayan bu katkı maddeleri eklenmektedir. Makarna yapımında kullanılan bu katkı maddeleri kanserojen etki yapmakta ve çeşitli hastalıkları tetiklemektedirler.

Neden Makarna Tüketmeliyiz?

Makarna Türkiye’de en çok tercih edilen besinlerden biridir.  Makarna kolay ulaşılabilen, pratik yapımı olan ucuz bir besin kaynağıdır. Makarna, ana yemek olarak rahatlıkla tüketilebilir. Bunun için çeşitli soslar ve yan besinlerle enfes yemekler hazırlanabilir. Makarna besin değerleri, doyuruculuğu, verdiği enerji miktarı ile ana yemek olabilir. Karbonhidrat yapılı olan makarnanın hazmı çok kolay olduğu için herkes tarafından hatta mide, şeker gibi çeşitli rahatsızlıkları bulunanların bile yiyebileceği bir besindir. Çabuk pişme süresi, lezzeti ve farklı yapılış seçenekleriyle en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Çalışan ailelerin, öğrencilerin ve acil yemek için yapılabilecek en lezzetli seçenektir. Peynirli, cevizli, ton balıklı, domates ve fesleğen soslu gibi farklı yan besinlerle destekleyebileceğiniz kolay yapılan bir besindir.

Check Also

Doğal Üretim İle Zeytinyağlı Sarma Ürünleri

Kadınların mutfaklarda fazla zaman geçirmesi iş hayatına girmeleri ile azalmış durumdadır. İş hayatının zor ve …