Breaking News

Ankara’daki En İyi 5 Karadeniz Lokantası

1. Ayme Karadeniz Lokantası

Ayme Karadeniz Lokantası, Gazi mahallesinde yıllardır Rize’li bir aile tarafından işetilmektedir. Ayten Hanım’ın önderliğinde, çok da bilinmeyen, sıcacık bir ortam haline gelmiş. 10 masadan oluşan iç mekan soba ile ısınıyor, çay sobanın üstünde demleniyor, tabaklar kuzinede ısıtılıyor… Her yer yöresel motiflerle süslenmiş, nereye bakarsanız Karadeniz’i hatırlatıyor sizlere.

Ankara-ayme-lokantası
Ayme Restoran

Ankara’da laz böreğini yapan  en iyi yerlerden biri kesinlikle. Kat kat çıtır hamurun arasında bulunan muhallebi ve hafif şerbeti muazzam. Pide hamuru ince ve yöresel bir peynir olan kolot peyniri de oldukça cömertçe kullanılıyor. Kıymalı ve kavurmalı çeşitleri de mevcut. Tereyağlı ispir kuru fasülyesi helmeli diye adlandırılan şekilde fırında pişiyor ve hafif şekerli tadıyla ağızda çok hoş bir tat bırakıyor.

Ayme Restoran
Ayme Restoran

Cuma günleri hariç 08.00-21.00 saatleri hizmet vermektedir ve kişi başı 20-25TL karşılığında karnınızı bu güzel lezzetlerle doyurabilirsiniz.

Ayme Restoran
Ayme Restoran

Mutfak gözlerinizin önünde, bu da insana ayrı bir güven veriyor ve mekandan ziyade, bir yakınınızın evine gitmişcesine hissediyorsunuz Ayme’de kendinizi…

Adres: Çarşı Yolu Sok. No: 2/B (Silahtar Cad.), Yenimahalle

 2. Yayla Restoran – Ankara

Çubuk yolunda 10 yıldır Süleyman Cici ve ailesi tarafından çalıştırılan bu mekan geniş ve yeşillikler arasında bulunan, içi ve dışı tamamen ahşap olan samimi bir yerdir. İki tane geleneksel karadeniz evi arasında yer almakta, kış aylarında iç mekan kuzine soba ile ısıtılmaktadır.

Yayla Restoran Ankara
Yayla Restoran Ankara

Yöresel menü tabirini hak edecek bir menüye sahip. Turşu kavurma, lahana ve mısır çorbası, lahana katısı, mısır lapası, kaygana ve kuymak…

Lahana çorbası bakır tasta ve yanında mekanın biraz ilerisinde kendi yetiştirdikleri mısırdan, kendi değirmenlerinde hazırladıkları mısır unundan yapılan mısır ekmeği ile servis ediliyor.

Ankara Yayla Restoran
Ankara Yayla Restoran

Pide çeşitleri ise pizza gibi kesilmiş ve birbirinin üstüne konup yapıştırılmış. Diğer çeşitler arasında kapalı kıymalı, peynirli (Trabzon usulü), karışık (Trabzon usulü) mevcut. Menünün başrolü elbette ki hamsi. Buğulaması ve tavası enfes. Bunun yanında çam fıstıklı ve kuru üzümlü iç pilavı da balıkla birlikte güzel bir uyum yakalamış. Görele usulü balıklar arasında alabalık ve hamsi ve tatlılar arasında fırında helva ve laz böreği mevcut.

Ankara Yayla Restoran
Ankara Yayla Restoran

Burada garson çalışmıyor, aşçılar hem yemeği yapıyor hem de hizmeti. Asitli hiçbir içecekleri de yok, ayran, şalgam ve çay ile sınırlı. Fiyatları da oldukça makul; pide çeşitleri 12-16TL, mıhlama 8TL, kara lahana sarması 8TL, güveçte köfte 12TL.

Özellikle güzel ve güneşli havalarda şehrin gürültsünden uzak kalıp kafa dinlemek ve ziyafet çekmek istiyorsanız burası tam da yeri!

Adres: Atatürk Bulvarı No:340 (Çubuk yolu 32.km) Çubuk

3. Hev Zigana

HEV Zigana 2011’den beri hizmet veren, iç mekanın tamamen ahşap kaplanmasıyla ve duvardaki trabzonspor formalarıyla sıcacık bir ortam yaratılan bir mekandır.

Izgara çeşitleri, çorba, salata, balık ve diğer ana yemeklerinin yanında en çok beğeni toplayan yemek mıhlama ve kara lahana çorbasıdır. Kıymalı veya kavurmalı pideler kapalı şekilde gelir, pidenin üst kabuğu kesilir ve kaşık gibi kullanılarak aynı zamanda iç malzemeden bir miktar bu şekilde yenir.

Ankara Hev Zigana
Ankara Hev Zigana

Ürünlerin birçoğu kendi yöresinden getirilmektedir. Örneğin kuru fasülye Erzurum’dan; hamsi, barbun, levrek, tereyağı ve pide peynirleri Trabzon’dan; mısır unu ve kavurma ise Rize’den getirilmekte.

Ankara Hev Zigana
Ankara Hev Zigana

Ailelerin yemeklerini rahatça yiyebilmeleri için çocukları emanet edecekleri bir görevli ve bir oyun alanı bulunmaktadır.

Haftanın her günü 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ankara Hev Zigana
Ankara Hev Zigana

Fiyatlar; Kara lahana çorbası 7 TL, pide çeşitleri 14-22 TL, laz böreği 7 TL, mıhlama 13 TL.

Afiyet olsun.

Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mah. Alacaatlı Cad. Hilmi Barlas City Park B Blok

4. Gresta Karadeniz Lokantası

Sahibinin de aşçı olduğu Gresta, hamsi tava, hamsili pilavıyla ün kazanmış bir mekandır.

Hamsi tavayı kılçıkları özenle ayıklanmış, yağını çekmeden kızartılmış bir şekilde beğenilerinize sunmakta. Yanında kıvırcık, roka ve soğan ikramları da var. Hamsili pilavı da oldukça doyurucu, pilavı iyi baharatlanmış.

Grasta Karadeniz Lokantası
Grasta Karadeniz Lokantası

Bunun dışında muhlaması da enfes. yöresel tereyağının lezzetini hemen hissediyorsunuz. Soğumaya başlayıp peynirin katılaşmasıyla da ayrı bir yoğun tadı oluşmakta. Yani her hali çok güzel. Bunun dışında, yöresel çorba, pide ve yemek çeşitleri de mevcut. Sadece porsiyonlar biraz ufak ve de laz böreği yediğin en iyi tatlılardan biriydi  diyemeyeceğim.

Grasta Lokantası
Grasta Lokantası

Fiyatlar da oldukça makul; balıklar 10-15TL, çorbalar 6 TL,  pideler 9-15 TL ve yemekler 10-15 TL.

Balık mevsiminde uğramanızı tavsiye ederim!

Adres: Turan Güneş Bul. No:46 Çankaya

5. Taka Karadeniz Mutfağı

Konya’da da bir şubesi olan Taka Restoranı, Söğütözünde ilk şubesini ”Karadeniz Mutfağı” başlığı altında açmıştır.

Menüsünde pide, balık, salata, çorba çeşitleri mevcut. Yöresel yemekler arasında ise karalahana çorbası, guymak, buğlama, hamsiköy sütlacını ve laz böreğini bulabilirsiniz.

Taka Karadeniz Mutfağı
Taka Karadeniz Mutfağı

Yöresel ürünlerle hazırlanan bu yemeklerin malzemeleri de kendi yörelerinden gelmektedir. Kelkit’in kuru fasülyesi, Vakfıkebir’den ekmek, telli peynir ve tereyağı, Zİgana’dan hamsiköy sütlacı…

Akçaabat köftesinin içi oldukça yumuşak fakat biraz az baharatlanmış, balık çeşitleri oldukça gevrek  ve yağını çekmeden kızartılmış. Yemek öncesi mısır ekmeği, roka salatası, ezme salata gibi ikramlarıyla da büyük bir artı topluyor.

Kahve severler için maalesef kötü bir haberim var; kahve mevcut değil. Bu sebeple yemekten sonra sadece çay içebilirsiniz.

Taka Karadeniz Mutfağı
Taka Karadeniz Mutfağı

Ortam biraz resmi, çevredeki iş merkezleri ya da ofis çalışanlarının tercih ettiği bir mekan. Haftanın her günü 11.00 – 23:15 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yalnız rakamlar biraz yüksek, Pide çeşitleri 18-20TL arasında, köfte ise 19.50TL’dir.

Karadeniz yemeklerini Başkentlilerle buluşturmayı hedefleyen bu işletmeye uğramakta fayda var.

Adres: Yaşam Caddesi Ak Plaza altı No: 7/4 Söğütözü

Check Also

Küşlemeci Mehmet Usta

Gurme Gözüyle Küşlemeci Mehmet Usta Gazianteplilerin ve artık neredeyse tüm Türkiye’nin tanıdığı Küşlemeci Mehmet Usta olarak bilinen …